Prezidenta Donalda Trampa administrācija vēlas noslēgt 90 tirdzniecības darījumus 90 dienu laikā, taču izaicinājumi ātri atrisināt prezidenta tirdzniecības konfliktu jau ir acīmredzami.
Eiropas Savienības tirdzniecības vadītājs Maross Sefcovičs pirmdien būs viena no pirmajām ārējās tirdzniecības amatpersonām, kas ieradīsies Vašingtonā steidzamām sarunām par straujajiem tarifiem, par kuriem Tramps paziņoja 2. aprīlī. Bloks ir viens no lielākajiem ASV tirdzniecības partneriem ar gandrīz 1 triljonu ASV dolāru divpusējo tirdzniecību pagājušajā gadā.
Taču, kad ieradīsies Sefcovičs, Trampa galvenais sarunu vadītājs par tarifiem, finanšu ministrs Skots Besents, būs Buenosairesā, lai izrādītu atbalstu Argentīnas ekonomiskajām reformām, nevis Vašingtonā, lai gan Argentīnas kopējā ikgadējā tirdzniecībā ar ASV ir tikai 16,3 miljardi ASV dolāru.
Besenta prombūtne pirmdien liecina par tirdzniecības ekspertu šaubām par to, cik efektīvi administrācija var vadīt tik daudz vienlaicīgu sarunu, un vispārējām izredzēm 90 dienu laikā panākt 90 darījumus.
Baltā nama tirdzniecības padomnieks Pīters Navarro piektdien Fox Business Network iebilda, ka Besents, ASV tirdzniecības pārstāvis Džeimisons Grīrs un tirdzniecības sekretārs Hovards Lutniks varētu paveikt šo darbu.
Tramps šonedēļ palaida 90 dienu atpakaļskaitīšanas pulksteni, pārtraucot savu augstāko tarifu ieviešanu daudzām valstīm pēc tam, kad finanšu tirgos, cita starpā, bija iestājušās bailes no recesijas un inflācijas. Navarro sacīja, ka 90 dienu pauze ļaus valstīm panākt divpusējus darījumus ar ASV.
Finanšu tirgu uzticības atgūšana ir vēl viens būtisks mērķis 90 dienu laikā. Šonedēļ investori pārdeva ASV Valsts kases parādsaistības, paaugstinot procentu likmes un nosūtot dolāra kursa kritumu, baidoties no ASV recesijas un atdzimstošās inflācijas. Zelts, kas ir investoru patvērums krīzes laikā, sasniedza rekordaugstu līmeni.
Volstrīta piektdien noslēdza nemierīgo nedēļu ar stabiliem kāpumiem, Dow pievienojot vairāk nekā 1,5%, S&P 500 pieaugot par 1,8%, bet Nasdaq pieaugot par 2%.
Pieaugošā nesaskaņa ar Ķīnu, kas nesaņēma atelpu no jaunajiem ASV tarifiem un vienādā mērā noteica prettarifus, šonedēļ pastiprināja drūmumu.
Panākt tirdzniecības darījumus, kas apmierina gan Trampu, gan finanšu tirgus, ir “milzīgs uzdevums”, sacīja Katlere.
Tā vietā Trampa komandai, iespējams, būs jānosaka prioritātes galvenajām valstīm un jāpagarina 90 dienu pārtraukums citām, viņa sacīja.
Pat mazākais no Trampa pirmā termiņa tirdzniecības darījumiem, pārskatot ASV un Dienvidkorejas brīvās tirdzniecības nolīguma noteikumus par automobiļiem un tēraudu, ilga vairāk nekā astoņus mēnešus, savukārt visaptverošais ASV, Meksikas un Kanādas tirdzniecības nolīgums ilga vairāk nekā divus gadus.
90 sarunu kopumu koordinēšanas loģistika ir tikai viens šķērslis vājajai administrācijai. Daudzi galvenie amati nav aizpildīti, un tur esošās amatpersonas bieži ir aizņemtas ar citiem uzdevumiem, sacīja diplomāti, piemēram, Valsts kases amatpersonas, kas piektdien tikās ar Ukrainu par svarīgu derīgo izrakteņu darījumu.
Valsts kasei ir tikai vēl viena Senāta apstiprināta augsta ranga amatpersona, kas ir Valsts kases sekretāra vietnieks Maikls Folkenders. Tramps pat nevienu nav izvirzījis galvenajam starptautisko lietu sekretāra vietnieka amatam, un karjeras ierēdnis pilda aktieru pienākumus.
Vēl viens sarežģīts faktors ir neskaidrība par ASV nostāju tirdzniecības jautājumos, piebilda otrs diplomātiskais avots, sakot, ka augstākajiem Trampa tirdzniecības padomniekiem katram ir savs viedoklis.
Dažas valstis, tostarp Lielbritānija, Austrālija un citas, ir apspriedušas tirdzniecību ar administrāciju kopš Trampa inaugurācijas janvārī, ar nelielu rezultātu.
Such a well-written piece. It kept me engaged from start to finish.
XZVHt iYKHfqqd gqsVQqq